BLACK & WHITE IN PRAGUE

1. -2. ŘÍJNA 2016

Fotografové naší show byli Rustam Povarov a Kathrin Schier. 

Organizace TICA uspořádala v České republice svou první výstavu

Přestože celosvětově největší registr koček s průkazem původu, americká organizace TICA (The International Cat Association), působí v České republice již několik let, teprve v říjnu tohoto roku se podařilo uspořádat klubu CoolCats v Praze první TICA výstavu. A bylo to více, než se od první akce tohoto druhu dalo očekávat. Bylo to slavné!

Podařilo se totiž přivést ke spolupráci hned několik silných partnerů. Předně společnost Incheba Expo Praha, která celou akci finančně a organizačně zaštítila, Nadaci na ochranu zvířat a časopis Haf a Mňau. Vznikla tak unikátní eventová férie nazvaná Festival zvířat, pod jejímiž křídly našla výstava ušlechtilých koček BLACK and WHITE in Prague své zastřešení.

Dvoudenní cat show přilákala velké množství tuzemských i zahraničních vystavovatelů. Nechyběli účastníci z celé Evropy a Ruska. Kočky byly každý den posuzovány všemi šesti mezinárodními posuzovateli. Pozvání přijala Pamela Barrett z USA, TICA posuzovatelka roku 2015, dále pak MaryLise de Landtsheer z Belgie, Jane Allen z Británie, Irene van Belzen z Holanska, Asa Broing ze Švédska a jediný mužský posuzovatel Pascal Remy z Francie.

Na rozdíl od tradičního posuzování nejsou kočky na výstavách TICA vystavovány svými majiteli. Kočka je chovatelem pouze umístěna do klece, odkud si ji vyjme a posoudí sám posuzovatel. Na stolcích posuzovatelů byly umístěny škrabací sloupky, takže se kočky mohly v rámci posouzení pohodlně natáhnout. Hodnocení každé posuzované kočky je zhodnoceno bodovým ekvivalentem. Nejlepší kočky každého plemene jsou pak každým z posuzovatelů vyhlášeny v rámci jeho finále. Až kombinací bodů a získaných finále má vystavovatel a jeho zvíře nárok na titul. Podle reakcí místních účastníků se dá soudit, že je nový systém vystavování zaujal. A také ohleduplnost a profesionalita, se kterou posuzovatelé TICA ke kočkám přistupují.

Celá výstava probíhala v klidu a přátelské atmosféře prostorného pavilonu E, velkého Křižíku, Výstaviště v Holešovicích, kam se pohodlně vlezly nejen kočky a vystavovatelé, ale také návštěvníci z řad široké veřejnosti. Jejich pozornost přitáhla mimo jiné netradiční, v České republice téměř nezastoupená, plemena jako toyger, skotská klapouchá kočka nebo mainští mývalí polydaktylové, víceprstí maini.

V neděli se konalo slavnostní vyhlášení nejlepších koček výstavy. Rozdaly se kokardy, plakety a krásné ceny hlavních sponzorů, firem Gravelli, Oliver´s, Cat´s Best a Catsit. Velkou radostí pro všechny zúčastněné byl i fakt, že se mezi nejlepší kočky výstavy probojovaly také české odchovy Petry Flossmannové a Sandry Miszakové.

Nezapomnělo se ani na charitu, firma Kočičí hvězda věnovala jednu ze svých toalet vybavenou nanotechnologií depozitu Bastet z Rokytnice nad Jizerou. Na opuštěné kočky putovala také část vynikajícího granulovaného krmiva Oliver´s a několik balíků steliva značky Cat´s Best Oko Plus.

A jelikož se potvrdilo, že mezi českými chovateli je i do budoucna o výstavy organizace TICA velký zájem, nejspíš organizátorkám z klubu CoolCats nezbyde nic jiného, než opět nějakou připravit. Těšme se, že to bude dříve, než na podzim příštího roku.